90. urodziny Babci Wisi

Babcia Wisia obchodzi dziś urodziny. Żyje od 90 lat! Wiele w życiu przeszła, część wydarzeń chętnie wymazałaby z pamięci, część wspomina z uśmiechem, ale nie sądzę, aby czegokolwiek w życiu żałowała.

Babcia to najsilniejsza osobowość jaką poznałam. Jest niezwykle szczera (często do bólu). Zdecydowanie faworyzuje mężczyzn i bardzo martwi ją to, że w naszej rodzinie wciąż rodzą się dziewczynki. Uważa, że kobiety mają dużo ciężej w życiu i nie warto jest wydawać na świat ludzi, którym będzie ciężko.

Pamiętam, kiedy przedstawiła mi swoją teorię na temat związków damsko-męskich: „Kobieta jest na wyczekaniu – siedzi w domu, uczy się gotować, sprzątać i czeka, aż mężczyzna się nią zainteresuje. Kiedy to się stanie ma brać w ciemno i cieszyć się, że ktoś ją chce. Mężczyźni z kolei są na wybraniu. Chodzą od domu do domu i grymaszą. Mają czas, aby wybrać najlepszą dla siebie żonę.” Myślę, że w przypadku moich dziadków teoria całkiem nieźle zadziałała. Dziadek był dużo starszy niż babcia i przez to dzielnie znosił jej impulsywność (zwłaszcza, kiedy nie wyszło ciasto). Babcia obdarzała dziadka największą miłością i wypatrywała kiedy wracał z pracy, aby szybko podać mu talerz zupy.

Drugą rzeczą, którą nauczyła mnie babcia to sprytne czytanie książek: pierwsze kilka stron, potem dialogi i ostatnie kilka stron – nic ponad to się nie liczy. Dzięki temu moja babcia jest w moich kręgach rekordzistką jeśli chodzi o liczbę przeczytanych książek.

Tak, Babcia Wisia to osobowość w naszej rodzinie. Silna, zdecydowana, o ukształtowanych poglądach i przyzwyczajeniach. Nie przejmuje się tym, że ludzie się z nią nie zgadzają – zawsze szła własną ścieżką, według swojego widzimisia.

Wszystkiego dobrego Babciu!

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>